Auto z kontenera

Auto z kontenera

Myśląc o transporcie samochodów automatycznie wyobrażamy sobie lawetę mogącą pomieścić nawet kilkanaście wozów. Co jeśli zamarzy nam się auto z Usa? Najczęstszą opcją jest wtedy transport w kontenerze, Jak zorganizować transport morski? Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Sprowadzanie aut ze Stanów Zjednoczonych wydają się niesamowitymi okazjami co wynika z uzyskania atrakcyjnych cen. Zakupy można dokonać na aukcjach Ubezpieczeniowych.Najbardziej znanymi są Copart i Iaai. Oferują one w większości samochody powypadkowe ale także nie uszkodzone czy po tak zwanym wynajmie. Do oszacowania kosztów wartości auta należy uwzględnić opłaty dodatkowe, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

VAT , akcyza i cło

Jeśli nasz samochód przypływa do portu w Niemczech ( Bremerhaven), to od 1 lipca możemy liczyć na nowe rozporządzenie i zapłacimy wówczas 16% podatku VAT do końca roku 2020, w Nowym Roku stawka będzie tak jak dotychczas 19%, ale będziemy musieli ponieść koszty transportu do Polski. Jeżeli rozładunek nastąpi w Polsce (Gdynia), to zapłacimy 23% VAT. Faktem jest, że z Gdyni też musimy przetransportować zakupione auto do własnego domu czy warsztatu. Dlatego też, odbiór w Niemczech jest opłacalny.

Ważnym wydatkiem jest też opłata akcyzowa. Uzależniona jest od pojemności silnika i wynosi 3,1% dla pojazdów z silnikiem do 2.0 L i 18.6% dla samochodów z silnikiem powyżej 2.0 L . Często słyszy się, że akcyza uzależniona jest od stanu technicznego pojazdu. Tymczasem jest to jedynie mit. Stan samochodu w żadnym stopniu nie decyduje o wysokości tego podatku.

Z obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego zwolnione są samochody elektryczne, a pojazdy hybrydowe podlegają obniżeniu podatku akcyzowego aż o 50%. Akcyzy nie zapłacą również importerzy samochodów zabytkowych, tzw. klasyki. Są to pojazdy które liczą co najmniej 30 lat.

Trzecią z opłat nienegocjowalnych jest cło, czyli 10% wartości samochodu.

Najtańszą opcją jest transport w kontenerze 40-stopowym, do którego wchodzi kilka samochodów – w przypadku kompaktów i mniejszych aut zabytkowych nawet do sześciu pojazdów przy odpowiednim sztauowaniu. Trzeba jednak pamiętać że takie kontenery nie są przystosowane do przewożenia takiej ilości pojazdów i może dojść do uszkodzenia danego elementu czy powłoki lakierniczej – co zdarza się sporadycznie, jeśli osoby zajmujące się załadunkiem kontenerów robią to z należytą starannością.

Najlepszą, ale też najdroższą opcją jest wynajęcie mniejszego kontenera ( 20-stopowy) ,do którego wchodzi jeden samochód. To opcja dla aut luksusowych i klientów, którzy są w stanie zapłacić za maksymalne bezpieczeństwo lub dla tych, którzy chcą przewieźć razem z samochodem różne inne drobne ładunki. Zdarza się, że przy odpowiednim przygotowaniu można w nim zmieścić więcej, niż jeden samochód osobowy – o ile nie są to duże SUV-y.

Top
Auto Moto USA - Import Sprzedaż Licytacje Ogłoszenia